Promocja książki "Przygody Cudaczka-Krutyniaczka"
W sobotę 11. września przy Ośrodku Edukacji Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni odbyła się promocja książki Pani Aleksandry Żabińskiej pt. „Przygody Cudaczka-Krutyniaczka”. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy Krutyni, turyści odwiedzający miejscowość, członkowie Stowarzyszenia „Nasza Krutyń”, a także Wójt Gminy Piecki Pani Agnieszka Kurczewska.
Książka „Przygody Cudaczka-Krutyniaczka” ukazuje działalność teatru lalek, który istniał najpierw w Pieckach przy GOK-u, a potem od 1984 roku w Krutyni przy Szkole Podstawowej przez prawie 25 lat. Uczestniczyło w jego działalności ponad 200 małych aktorów i setki widzów. Byli to mieszkańcy Krutyni i okolicznych wiosek, gminy Piecki, a także turyści licznie odwiedzający te tereny. Bohaterem książki jest Cudaczek-Krutyniaczek – kukiełka, która opowiada swe przygody. Treścią przygód są poszczególne przedstawienia oraz ich historia. Przez wiele lat teatr lalek był jedyną ofertą zajęć pozaszkolnych dla dzieci. Dzięki niemu mali aktorzy mogli uczestniczyć w występach, wyjazdach, obozach teatralnych, poszerzać są wiedzę, rozwój osobisty i kontakty. Wieloletnia działalność teatru sprawiła, że dzieci pierwszego pokolenia uczestników zagrały w późniejszych przedstawieniach. Działalność teatru zapoczątkowała cykl imprez związanych z Nocą Świętojańską obchodzonych do dzisiaj. Wspomnienia i tradycje wypływające z działalności teatru do dziś są żywe. Dlatego istnieje potrzeba udokumentowania tej działalności. Być może książka sprawi, że teatr lalkowy się odrodzi, a następne pokolenia będą mogły poznać działalność swych dziadków, rodziców i historię wsi. Tematyka przedstawień była na ogół związana z Mazurami, ekologią, ochroną przyrody i dziedzictwa regionalnego. Jest to książka familijna przeznaczona dla całych rodzin. Rozpowszechniania jest nieodpłatnie, a jej egzemplarze trafiły już m.in. do lokalnych bibliotek i szkół.
Książka wydana została staraniem Stowarzyszenia „Nasza Krutyń” przy wsparciu finansowym Gminy Piecki w ramach projektu: „Promocja kultury i tradycji regionalnych, upowszechnianie kultury i sztuki twórców profesjonalnych i amatorskiego ruchu kulturalnego”.